بنام خدا

جلسه مورخ ۵ خرداد ۹۶ با حضور نمایندگان برج مهر و حدود ۱۱۰ نفر از اعضای برج مهر و مشاور پروژه و ناظر هيات تصفيه تعاوني تشکیل شد و موارد ذیل مورد بحث قرار گرفت:

ابتدا آقای مهندس متوکل پس از تشکر از اعضا برای مشارکت و پرداخت مبالغ درخواستی که به نمایندگان کمک کردند که برای تامین دلیل اقدام نمایند، توضیح مختصری دادند که قبل از هر گونه اقدام دیگر لازم بود مشخص شود چه وجوهی وارد پروژه شده و چه میزان هزینه شده است.

سپس آقای سعدآبادی راجع به حسابرسی پروژه ها توضیح دادند که توسط دو تیم، کار حسابرسی در حال انجام بوده و هنوز هم به پایان نرسیده است. حدود ۳۰۰ صفحه گزارش حسابرسی تنظیم شده که جزئیات آن را فعلا در دسترس عموم قرار نمیدهند تا کار به نتیجه نهایی برسد. با اینکه در کار حسابرسی معمولا فقط چند پرونده بطور اتفاقی انتخاب و چک میشوند، در کار حسابرسی پروژه های تعاونی حدود ۹۰% پرونده ها بررسی شده است.

گفتند در تمام این مدت همچنان آقای حیدرآقایی از پاسخ دادن و ارائه مدارک و پرونده ها خودداری میکرده ولی الان تیم حسابرسی مشخص کرده است که چقدر از مدارک مالی ساختگی بوده و چقدر تخلف در پروژه ها صورت گرفته است. میزان بسیار زیادی از هزینه ها که از طرف هیئت تصفیه سابق ارائه شده بوده توسط حسابرسان رد شده و بعنوان تخلف گزارش شده است. میتوان گفت که آقای حیدر آقایی تازه متوجه جدی بودن قضیه شده و به تکاپو افتاده است تا مدارکی ارائه نماید تا به نحوی خودش را تبرئه نماید.

آقای نریمان نیز اشاره کردند که حدودا ۱۴۰ نفر از اعضا برای تامین وجه لازم مشارکت کردند و رقمی حدود ٦٢ میلیون تومان در حساب مشترکی که به نام آقای نریمان، آقای متوکل و آقای کشاورزی باز شده بود جمع شد که از این مبلغ حدود ٣٤ میلیون بابت كارشناسان وتامین دلیل هزينه شده.

طبق اسنادی که در دست هیئت تصفیه جدید است متاسفانه دارایی های تعاونی بدهی های آن را پوشش نمیدهد و املاک و واحدهای تجاری در پروژه های مختلف تعاونی بسیار کمتر از تعهدات تعاونی به بانکها و هزينه باقيمانده كارهاي اجرايي و دیگر سازمانهاست.

طبق گزارش حسابرسی، میزان وجوهی که در مدارک عنوان شده وارد پروژه مهر شده درست نیست و مقداری از آن صرف ساخت برج ستاره شده است. با یک حساب سرانگشتی میتوان به راحتی دریافت که پرداخت اعضای برج مهر با توجه به قراردادهایی که دارند بسیار بیشتر از میزان پیشرفت پروژه مهر بوده است. بطور حدودی طبق قراردادهایی که در دست اعضای مهر است باید ۲۱ میلیارد پرداخت میکردند ولی تا به امروز اعضا بيشتر هم پرداخت کرده اند با اینکه فقط ٣١/٨٪‏ از برج مهر ساخته شده است.

آقای نریمان اشاره کردند که به دلیل رکود سالهای قبل درست است که هزینه ای برای برج انجام نشد ولی ارزش افزوده آن را هم از دست دادیم. اگر سه سال پیش مثلا هر واحد را متری ۳ میلیون میخریدند الان شاید خریداری با قیمت ۲ میلیون هم پیدا نشود. تعاونی انقدر مشکلات مالی و حقوقی دارد و هر روز با بیش از دهها پرونده شکایت علیه هیئت تصفیه قبلی سر و کار دارد که به تنهایی کاری نمیتواند انجام دهد. نمایندگان هم به خاطر تعداد اندک نمیتوانند تمام کارهای پروژه را دنبال کنند. حتما از اعضا که در رشته های مختلف تخصص دارند باید کمک و همفکری نمایند.

در حال حاضر درخواست استقرار در پروژه داریم ولی اگر همه موافق باشند باید از لحاظ قانونی اقدام صورت گیرد تا پس از مستقر شدن تیم نمایندگان در پروژه، در حالت رکود هم پروژه از لحاظ مهندسی و ایمنی حفظ شود تا از ارزش آن کاسته نشود. به همین دلیل برای طرح و برنامه ریزی به کمک همه نیاز داریم.

سپس مهندس زرتاب مشاور پروژه صحبت کردند و اشاره کردند که به نظر ایشان قبل از استقرار در محل پروژه باید تصمیم گیری شود که آیا برای ادامه کار خود اعضا میخواهند اقدام کنند یا انتظار دارند تعاونی کار را به پایان برساند.

گفتند اعضا قراردادی با شرکت تعاونی دارند. ساختمان از محل پول اعضا تا به اینجا ساخته شده ولی مدعی پیدا کرده است. سازنده هم مثل شما قراردادی داشته ولی به قرارداد خود عمل نکرده و پروژه را نساخته و بعد هم خلع ید شده. به چه حقی با قفل زدن به در مانع ورود اعضا میشود؟ زمانی که با سازنده قرارداد بسته شده که اعضا نبودند پس الان هم تعاونی باید برای حل مشکل قدم بردارد. آقایان نماینده باید روی این موضوع بررسی کنند که به چه دلیل تعاونی این کار را انجام نمیدهد؟ آقای سازنده در تمام دستگاههای اجرایی و قضایی آشنا و نفوذ دارد؟ ولی در برابر جمعیت کاری نمیتواند انجام دهد. اگر همه اعضا وارد پروژه شوند؛ اوست که باید شکایت کند، نه اعضا.

 آقای زرتاب در ادامه گفتند که به نظر ایشان ادعای سازنده و تعهدات بانکی و حسابرسی و تامین دلیل که انجام میشود باید در کنار آن کار ساخت هم ادامه پیدا کند تا جلوی ضرر گرفته شود. در حال حاضر این رکود در پروژه باعث زنگ زدگی 

                 

 

 

 

 

سازه فلزی شده؛ هر سال قیمت مصالح و دستمزدها بالاتر میرود و سرمایه اعضا از بین میرود. در گرو بانک بودن سند برج مهر را باید تعاونی حل کند. بدهی بانکی مربوط به خود تعاونی است و به تمام پروژه ها مربوط میشود و نه فقط مهر.

Mougeh moslehi Aghdasih, [26.05.17 16:29]
قسمت پرسش و پاسخ هم یکی از اعضا گفتند که ما هم مانند اعضای برج ستاره باید خودمان مستقر شویم و کار ساخت را در دست بگیریم. حل مشکلات دیگر با تعاونی باشد. اگر کار شروع شود قیمت پروژه هم بالا میرود. به دلیل پیچیدگی مسائل مالی و حقوقی پروژه ها با هم باید منابع موجود صرف تمام پروژه ها شود. خیلی از پروژه ها از برج مهر جلوتر هستند پس باید یک حد متعارف پیشرفت بین همه وجود داشته باشد.

در پاسخ، آقای سعد آبادی توضیح دادند که تا زمانی که حسابرسی نهایی نشده و میزان تعهدات هر پروژه مشخص نشده (بخصوص که سند برج مهر هم در رهن بانک است) درست نیست که اعضا در پروژه مهر خودشان هزینه کنند چون عملا انگار در زمین بانک دارند خرج میکنند.

آقای نریمان هم توضیح دادند منابعی موجود نیست که برای هزینه کردن آن برنامه ای در نظر بگیریم. اگر در پروژه های ریاحی و ستاره پولی خرچ میشود خود اعضا داده اند.

در مورد پیشرفت بیشتر پروژه ستاره نسبت به مهر هم آقای مهندس زرتاب توضیح دادند که روزی که زمین پروژه اقدسیه خریداری شد زمین برج ستاره گود برداری شده بود ولی گودبرداری برج مهر باید تازه انجام میشد که به دلیل برخورد به صخره کار گود برداری ۱۳ ماه طول کشید و بنابراین کار ساخت برج ستاره جلو افتاد. مسئله دیگر اینکه مساحت پروژه مهر تقریبا دو برابر پروژه ستاره است پس حتی اگر میزان کار در دو پروژه یکسان هم باشد در برج مهر کار ساخت به چشم نمیاید. گفتند همین الان اگر کار ساخت شروع شود و پول هم باشد حدودا ۱۶-۱۵ ماه وقت لازم است تا برج مهر به برج ستاره برسد.

آقای سعدآبادی اضافه کردند که اصولا برای ساخت پروژه اقدسیه به پول اعضا نیازی نبوده و طبق قرارداد فقط برای خرید ملک و گرفتن جواز باید استفاده میشده است. متاسفانه بخشی از پولهای پرداختی اعضا از بین رفته و بطور غیر قانونی مصرف شده است. بنابراین برای استقرار در محل و بدست گرفتن کار ساخت باید اول دیون تعاونی بررسی شود. پرونده های پروژه های ساخته شده بسته شود. برنامه عملیاتی و اجرایی تهیه گردد تا بدانیم اگر پولی پرداخت میکنیم کجا و بر چه مبنایی هزینه خواهد شد.

اصولا تصمیم گیری برای بدست گرفتن پروژه و ساخت آن توسط اعضا پس از مشخص شدن تمام موارد فوق باید در مجمع عمومی مطرح و تایید نهایی شود.

Mougeh moslehi Aghdasih, [26.05.17 16:34]
یکی دیگر از اعضا هم گفتند زمانی میتوانند به نمایندگان کمک کنند که اطلاعات کافی در دست داشته باشند. مثلا امروز انتظار داشتند خلاصه ای از تامین دلیل و حسابرسی به اعضا ارائه شود تا قبل از اعلام کمک به نمایندگان بدانند چه امکاناتی در دست است. به نظر ایشان حساب تعاونی را باید جدا کرد. گزارش حسابرسی برای تمام پروژه های تعاونی است ولی برای ما فقط برج مهر مهم است. اعضا زمانی که قرارداد بستند اسم تعاونی مخابرات برایشان مهم بود. الان باید به مخابرات بگوییم که از اسم آنها سوء استفاده شده و باید برای اتمام این پروژه کمک کنند. باید از شورای شهر کمک بگیریم که مثلا شهرداری از سهم خود بگذرد و به اعضا کمک کند. به بانکها باید مراجعه کرد که حداقل از جریمه دیرکرد بازپردخت وامها بگذرند و اقداماتی از این قبیل صورت گیرد تا خود تعاونی نسبت به تعهدات خود اقدام نمایند.

در پاسخ به ایشان آقای نریمان مجددا یادآوری کردند که فرم هایی تهیه شده تا اعضا بنا بر تخصصی که دارند به نمایندگان کمک کنند تا کمیته های مختلفی تشکیل شود و پس از هماهنگی با اقای مهندس متوکل هر گروه و هر کمیته یک کار انجام دهند و با سازمان ها و بانکها و شورای شهر و ستاد اجرایی فرمان امام و دیگر سازمانها در تماس باشند. از اعضا خواهش کردند اگر میتوانند در این مورد کمک و همفکری کنند روزهای دوشنبه ساعت ۴ بعدازظهر به محل تعاونی مراجعه و با نمایندگان صحبت کنند.

Mougeh moslehi Aghdasih, [26.05.17 16:35]
در پایان جلسه آقای متوکل گفتند اینطور که مشخص است از ابتدا اصلا قرار نبوده خانه ای به اعضا داده شود گویا از اول آقایان فقط دنبال چپاول بوده اند. تک تک ما زمانی که نیاز شد باید شکایت کنیم. دادگاه باید تکلیف وام ها را مشخص کند. با تشکیل این کمیته ها همه باید وقت بگذاریم تا راه مشخص شود.

الان که بعد از سالها زمینه مساعد شده و میتوانیم به هدف برسیم همه باید کمک کنند. این کار از عهده نمایندگان خارج است و تمامی اعضا در هر زمینه ای که میتوانند باید کمک کنند.

 

به قول معروف حق را باید گرفت!

جلسه گرهمایی اعضا ساعت ۱۳ پایان یافت
تا گرهمایی آینده خدانگهدار

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مهمترین خبرها